Nagyon sokan élnek abban a tévhitben, ha egy bank elutasította a hitelkérelmüket, akkor máshol sem fognak lakáshitelt kapni. Ez azonban egyáltalán nincsen így. Rengeteg olyan élethelyzet van, amikor egy bank ugyan valóban elutasít minket, máshol viszont gond nélkül hitelhez juthatunk. Ez ugyan elsőre elég meglepőnek tűnhet, de van rá értelmes magyarázat. Cikkünkben megmutatjuk, hogy mit érdemes tennünk, ha lakáshitel iránti kérelmünk kudarcba fulladt volna.
A siker kulcsa a tájékozódás
Nehéz sajnos egyértelmű megoldást adni arra, hogy pontosan mit tegyünk, ha egy bank elutasította a hitelkérelmünket. Minden élethelyzet ugyanis más és más. Éppen ahogy a banki hitelfelvételei feltételek is jelentősen eltérőek és folyamatosan változnak. Viszont éppen az eltérő banki feltételek teszik lehetővé azt, hogy egy másik hitelintézetnél már pozitív elbírálásban részesüljünk.
Ha már legalább egyszer elutasították a hitelkérelmünket, de mindenképpen szükségünk lenne rá, akkor egy dologra elengedhetetlenül szükségünk van. Alaposan tájékozódnunk kell arról, hogy a hitelkérelmünk elutasításának okát más pénzintézetek hogyan kezelik. Már önállóan is rengeteg hasznos információt lelhetünk fel azt illetően, hogy egy adott hitelfelvételi körülmény fennállása esetén melyik bankhoz érdemes fordulnunk. Ha egyedül kevésnek érezzük magunkat, akkor egy hitelszakértő bevonása lehet megoldás. A hitelszakértők ugyanis naprakész információkkal rendelkeznek a bankok feltételrendszerével, így ők azonnali személyre szabott tippekkel és tanácsokkal tudják elősegíteni azt, hogy hitelhez jussunk. Emellett ráadásul igény esetén, díjmentesen le is vezetik a teljes hiteligénylési folyamatot. A Bankmonitor, Bank360, Money.hu, Hitelnet és Hitelmax szakértői mindebben a rendelkezésedre állnak.
A BAR lista és a jövedelmi helyzet miatt utasítják el a legtöbb hitelt
Tapasztalatok szerint a hitelkérelmek elutasításának hátterében leggyakrabban a nem megfelelő jövedelmi helyzet vagy a BAR (KHR) lista állnak. Annak ellenére, hogy ezen két tényező mindegyike nagymértékben csökkenti a hitelképességünket, mégsem minden esetben jelentik azt, hogy egyáltalán nem vagyunk hitelképesek. Mivel a BAR lista és az alacsony jövedelmi helyzet a hitelkérelem elutasításának leggyakoribb okai, ezért cikkünkben ezen problémánkra adunk megoldást. Ezen túl számos további tippet és tanácsot adunk, melyek segítségével nagymértékben növelhetjük hitelképességünket.
1. Kaphatok BAR listásként lakáshitelt?
A BAR listán szereplők számára egy örök kérdést jelent, hogy kaphatnak-e egyáltalán hitelt. Az interneten keringő számos tévhit ellenére a negatív adóslistán szereplők sem hitelképtelenek, ugyanakkor az valóban igaz, hogy esetükben a hitelfelvételi lehetőségek meglehetősen korlátozottak. A következő cikkekben nem csak azt járjuk körbe, hogy hol kaphatunk lakáshitelt BAR listásként, hanem arra is kitérünk, hogy milyen lehetőségeink vannak az államilag támogatott hitelkonstrukciók esetén.
Lakáshitel BAR listásként? Itt a megoldás:
Lakáshitel BAR listásként? Mutatjuk a lehetőségeket!
Lakásfelújítási hitel BAR listásként? Mutatjuk a lehetőségeket!
Támogatott CSOK hitel BAR (KHR) listásként? Ezek a lehetőségek!
Megéri BAR listásként lakáshitelt igényelni?
2. Az alacsony vagy nem igazolt jövedelemre is lehet megoldás
A hitelkérelmek elutasításának másik gyakori esete, ha az igénylő nem tud elegendő igazolt jövedelmet felmutatni vagy nem tudja azt igazolni a bank felé. Az biztos, hogy jövedelem nélkül biztosan nem juthatunk hitelhez, viszont a bankok által minimálisan elvárt jövedelem más és más, ami lehetővé teszi azt, hogy egy másik hitelintézetnél az alacsonyabb összegű jövedelmünk is elegendő lehet a pozitív elbíráláshoz. Míg egyes bankok esetében már a minimálbér összege mellett is hitelképesek lehetünk, máshol ennél magasabb összegű jövedelmet várnak el.
Lakáshitelt vennél fel, de alacsony a jövedelmed? Tudj meg többet itt:
Lakáshitel alacsony jövedelem mellett? Mutatjuk a lehetőségeket!
Az is előfordulhat, hogy valaki nem tudja igazolni jövedelmét a bank felé. Például mert kézbe kapják a jövedelmüket vagy munkaviszonyuk nincs megfelelően bejelentve. Lakáshitel esetében sajnos nem tudunk olyan lehetőségről, amikor jövedelemigazolás nélkül hitelt kaphatnánk. Személyi kölcsönök esetében azonban erre is van lehetőség, a szabad felhasználású személyi kölcsönből pedig probléma nélkül finanszírozhatjuk lakáscélunk megvalósítását is.
Hitelt vennél fel, de nem tudod igazolni a jövedelmed? Itt a megoldás:
Személyi kölcsön munkáltatói igazolás nélkül
3. Így növelheted a saját hitelképességed!
A következőkben pedig 6 olyan tippet és trükköt mutatunk, amelynek segítségével pillanatok alatt növelheted a hitelképességet. Ennek köszönhetően pedig már sokkal jobb esélyekkel indulhatsz a hiteligényléskor.
1. Válassz alacsonyabb hitelösszeget!
Ha a jövedelmi helyzeted vagy az ingatlanfedezet értéke nem teszi lehetővé az általad kívánt hitelösszeg felvételét, akkor érdemes lehet alacsonyabb összeget igényelni.
2. Növeld a hitel futamidejét!
Ha nem szeretnél kevesebbet hitelösszeget kapni, mint az tervezted, akkor a futamidő növelésével növelheted a hitelképességed. Ezzel ugyanis nagymértékben csökkenthető a havi törlesztőrészletek nagysága. Ne feledd, hogy habár a havi törlesztők alacsonyabbak lesznek hosszabb futamidő mellett, a teljes visszafizetendő összeg nőni fog!
3. Válassz 10 éves kamatperiódust!
Sokan nem gondolnák, de a kamatperiódusnak igencsak jelentős szerepe van a hitelképesség meghatározásában. Ez határozza meg ugyanis alapjaiban, hogy a jövedelmed maximálisan mekkora hányadát fordíthatod hiteltörlesztésre. Ha az elérhető maximális hitelösszeget szeretnéd felvenni, akkor mindenképpen a 10 éves kamatperiódust érdemes választani. Ez egyébként a kamatkockázat és havi törlesztőrészletek tekintetében is a legoptimálisabb választás!
Cikkajánló: Milyen kamatperiódusú lakáshitelt válasszak?
4. Vond be a kiegészítő jövedelmeket!
A hitelbe nem csak a munkából, vállalkozásból vagy nyugdíjból származó rendszeres jövedelmeket lehet bevonni, hanem az úgynevezett másodlagos vagy másnéven kiegészítő jövedelmeket is. Ilyen például a GYES, GYED, családi pótlék, ösztöndíj, cafetéria, külföldi jövedelem, szociális juttatások, osztalék. Vannak olyan bankok, amelyek ezeket egyáltalán nem, csak részben vagy akár teljes mértékben elfogadják. Érdemes olyan bankot felkeresned, amely a lehető legnagyobb mértékben beszámítja az egyéb jövedelmeidet is a hitelbe, ezzel növelve a hitelképességedet.
Cikkajánló: Hitelfelvétel GYES, GYED vagy családi pótlék mellett? Így lehetséges!
5. Vonj be adóstársad a hitelbe!
Amennyiben nem tudsz önállóan kellő mértékű jövedelmet igazolni a bank felé, akkor adóstárs bevonásával növelhető a hitelképességed. Adóstárs bevonása esetén ugyanis az együttes jövedelmetek lesz meghatározó a hitelbírálat során. Mivel az adóstárs nagyobb mértékű biztonságot jelent a bank számára, így sokkal jobb esélyeid vannak a pozitív elbírálást illetően.
6. Kutasd fel a legolcsóbb hitelajánlatot!
Már egy 10 millió Ft-os lakáshitel esetén is 3-5 millió Ft különbség lehet teljes visszafizetésben a legolcsóbb és a legdrágább ajánlat között. Ez havi törlesztőrészletekben több tízezer Forintos különbséget jelent. Minek is fizetnél többet egy hitelért, ha azt olcsóbban is megkaphatod. Ráadásul az olcsóbb hitelek esetén a bankok jövedelmi elvárásai is alacsonyabbak, így nagyobb valószínűséggel részesülhetsz pozitív elbírálásban, mintha egy jóval drágább hitelt igényelnél.
Cikkajánló: Így találhatod meg a legolcsóbb lakáshitelt!
Kapcsolódó tartalmak:
Megérkezett minden idők legolcsóbb lakáshitele! Ne maradj le Te sem!
Kíváncsi vagy, hogy mennyi lakáshitelt kaphatsz? Itt a válasz!
Nyugdíjasként személyi kölcsön