Egyre nagyobb arányban választanak a magyarok 10 éves kamatperiódusú hitelt. A konstrukció a jegybanki intézkedések hatására vált egyre népszerűbbé a magyar lakosság körében, mostanra pedig már a banki lakáshitel ügyletek több mint fele 10 éves kamatperiódus mellett kerül megkötésre. Cikkünkben megmutatjuk, hogy miért érdemes neked is ezt a konstrukciót választanod.

Mennyire népszerűek a 10 éves kamatperiódusú hitelek?

A Magyar Nemzeti Bank statisztikái alapján 5 évvel ezelőtt a magyarok mindössze 5%-a választott 10 éves kamatfixálású hitelt. 3 évvel ezelőtt már a hitelfelvevők közel negyede (22%) döntött a 10 éves kamatperiódus mellett. A 2018-as jegybanki szabályozás módosítás következtében pedig egyre nagyobb azok részaránya akik hasonlóképpen döntenek. 2019-re már a hitelfelvevők közel fele (47%) járt el hasonlóképpen, a legfrissebb 2021-es statisztika alapján pedig már a lakáshitel ügyletek 52%-a rendelkezik 10 éves kamatperiódussal. Vagyis ezen hiteltípus napjainkra már olyannyira népszerű a hitelfelvevők körében, hogy 2 igénylő közül 1 szinte biztosan a 10 éves kamatperiódust fogja választani.

 

Forrás: MNB.hu

 

A 10 éves kamatperiódusú hitelek dominanciája ráadásul megtörhetetlennek látszik. A második legnépszerűbb, végig fix kamatozású lakáshitelt ugyanis átlagosan az igénylők 20-25%-a választja. Vagyis ezek népszerűsége is messze elmarad a 10 éves kamatfixálású hitelekétől. A pénzügyekben kevésbé jártasak számára megmagyarázhatatlannak tűnhet ez a tendencia, de a következőkben fényt derítünk a jelenség hátterére.

Miért olyan vonzóak a 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek?

Először is fontos megjegyeznünk, hogy jelenleg egy olyan hitelkonstrukcióról beszélünk, amely 2018 előtt szinte nem is volt a köztudatban, csak néhányan éltek ezen hitelforma lehetőségével. Ennek az oka az, hogy nem a hitelfelvevők, hanem a szabályozói környezet tette népszerűvé a 10 éves kamatperiódusú lakáshiteleket. De nem csak ez áll a háttérben. A 10 éves kamatfixálással rendelkező lakáshitelek alapvetően 3 tényező miatt bizonyulnak kiemelkedőnek a vetélytársukkal szemben:

  • alacsony kamatkockázat:

    10 éves kamatperiódus esetén a hitelek kamata 10 évre rögzítésre kerül, ami azt jelenti, hogy ennyi időn keresztül rögzített kamat és törlesztőrészlet mellett fizetjük a hitelünket. Ezt követően az aktuális kamatkörnyezetnek megfelelően változik a kamat mértéke, és 10 évig ismételten változatlan marad. Ebből adódóan a hitelünk hosszútávon kiszámíthatóvá válik, és 10 éven keresztül teljes egészében védve vagyunk az emelkedő kamatok okozta megnövekedett anyagi tehertől. Ha pedig 10 év után esetleg magas kamat kerülne megállapításra, akkor a későbbiekben mindössze egyetlen jó hitelkiváltással orvosolhatjuk ezt a problémát.

  • kedvező kamatok:

    A 10 éves kamatperiódusú hitelek kamata a végig fix kamatozású és a változó, valamint 5 éves kamatfixálású hitelek között helyezkedik el. Ezzel egy nagyon jó egyensúlyt ad abban a tekintetben, hogy alacsony kamatkockázat mellett biztosít egy kedvező kamatozást. Amíg ugyanis a változó kamatozású hitelek kezdetben nagyon olcsónak tűnhetnek, a magas kamatkockázat miatt ez a tulajdonságuk könnyedén elveszhet. Amíg pedig a végig fix kamatozású hitelek teljesen mentesek a kamatkockázattal, jóval magasabb kamatszint mellett érhetők el, mint 10 éves kamatperiódusú társaik.

  • magas hitelképesség:

    az előbbiekben említett szabályozói környezet megváltozása alatt, a Magyar Nemzeti Bank jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabályozását értettük. Ez meghatározza ugyanis, hogy a havi igazolt jövedelmünk nagyságától és a kamatperiódustól függően havi jövedelmünk maximálisan mekkora hányadát fordíthatjuk hitelek törlesztésére. A JTM mutató keretében az értékek éppen úgy lettek meghatározva, hogy ösztönözzék a hiteligénylőket a 10 éves kamatperiódusú hitelek felvételére, ugyanis ezen konstrukciók esetén érhető el a legnagyobb hitelösszeg. Más szavakkal ugyanazon hitelösszeg és futamidő mellett, a 10 éves kamatperiódus választása esetén lesz a legmagasabb a hitelképességünk.

 

Most már Te is láthatod, mi áll annak hátterében, hogy a 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek dominálnak a magyarok körében. Mi sem tudunk mást javasolni számodra, minthogy a lehetőségeknek megfelelően 10 éves kamatfixálást válassz lakáshiteledhez!

 

 

Kapcsolódó cikkek:

CSOK összefoglaló

Nyugdíjasként személyi kölcsön

10.000.000 Ft személyi hitel BAR listásként

Hitelfelvétel táppénz mellett

Így találhatod meg a legkedvezőbb lakásbiztosítást!

By admin