Kíváncsiak voltunk arra, hogy egy átlagos magyar ember mekkora összegű lakáshitelt vehet fel maximálisan. A válasz azonban nem csak számunkra érdekes, hanem minden hitelfelvevő számára egy nagyon jó támpontot ad arra, hogy a saját jövedelmi helyzete alapján megtudja, hogy körülbelül mekkora összegű hitelre lehet jogosult. Ennek tudatában pedig sokkal biztosabb pénzügyi tervet fektethetünk le a lakáscélunk megvalósításához.

Cikkajánló: Kíváncsi vagy, hogy mennyi lakáshitelt kaphatsz? Itt a válasz!

Mennyit keres egy átlagos magyar?

A KSH 2021. szeptemberében megjelent kereseti statisztikája alapján egy magyar kereső havonta átlagosan bruttó 433.700 Ft-ot vihet haza. Ez nettó 288.400 Ft-ot jelent. Ennek hallatán sokan szembesülnek azzal, hogy bizony jócskán átlag alatti fizetéssel rendelkeznek. Habár az átlagbér minden nemzetgazdaság jövedelmi helyzetének egy fontos mutatója, nagy hátránya, hogy a kifejezetten magas, milliós fizetésekkel rendelkezők nagyban torzítják az átlagbér mértékét. Éppen ezért a következőkben nem is az átlagbérrel, hanem a medián bérrel fogunk számolni. A medián bér azt a havi jövedelmet jelenti, amelynél a keresők 50%-a kevesebbet, 50%-a pedig többet keres. Ezáltal ez a mutató sokkal jobban képes tükrözni egy „átlagos” magyar jövedelmi helyzetét. (Az átlagbérrel az a baj, hogy sokkal többen keresnek átlagbér alatt, mint felett).

Mennyi a medián bér mértéke?

Szintén 2021. szeptemberi adat alapján a medián bér értéke bruttó 350 ezer Ft volt, ami nettó 233 ezer Ft-ot jelent. Látható, hogy bruttó értékben több mint 80 ezer Ft különbség van a medián és átlagbér között, ami szintén jól mutatja a jövedelmek egyenlőtlen eloszlását (sok alacsonyabb, kevés magasabb fizetés). A következőkben tehát arra keressük a választ, hogy mekkora összegű lakáshitelre elegendő a magyar medián bér. Ezzel egy sokkal pontosabb képet kaphatunk arról, hogy mi a magyar realitás a hitelezhetőség terén.

Mekkora havi törlesztőt bír el a magyar medián bér?

A lakáshitel esetében az egyik legfontosabb tényező a kamatperiódus. Az MNB statisztikái alapján az igénylők több mint 90%-a az 5 és 10 éves kamatperiódusú, valamint a végig fix kamatozású lakáshiteleket választja. Ennek megfelelően ezen hiteltípusokra mutatjuk meg, hogy a jelenlegi kamatkörnyezetben mekkora összegű hitelre lehetünk jogosultak 10, 15 és 20 év futamidő mellett.

A hitelezési képességünket alapvetően a jövedelmi helyzetünk határozza meg. A jövedelemarányos törlesztőrészlet szabály mondja meg azt, hogy a havi jövedelmünk maximálisan mekkora részét fordíthatjuk hitelek törlesztésére. 5 éves kamatperiódus esetén 500 ezer Forintos nettó havi jövedelem alatt a havi keresetünk maximum 35%-át, míg a legalább 10 éves kamatperiódusú hiteleknél a havi bevételünk maximum 50%-át fordíthatjuk hitelek törlesztésére. Ez azonban egy elméleti maximumot jelent, a bankok ennél jellemzően alacsonyabb értékkel számolnak a hitelbírálat folyamán.

Tekintsük egy kockázatkerülőbb hitelezési politikát folytató bankot, ahol egy átlagos hiteligénylő esetében 27,5%, valamint 40%-ban határozták meg az előbbi értékeket. Eszerint egy lakáshitelt igénylő 5 éves kamatfixálás esetén maximum havi 63.250 Ft-ot, legalább 10 éves kamatperiódus esetén pedig maximum havi 93.200 Ft havi törlesztőrészletet engedhet meg magának.

Mekkora összegű hitelt kaphatunk ezért?

Az alábbi táblázat alapján láthatjuk, hogy a jelenleg elérhető legkedvezőbb hitelkamatok alapján maximálisan 16 millió Ft összegű lakáshitel fér bele a magyar medián bérbe. Ezt akkor érhetjük el, ha 10 éves kamatperiódust és 20 éves futamidőt választunk. Az egyébként nagy igazság, hogy jellemzően a 10 éves kamatperiódus mellett érhetjük el adott futamidő és havi törlesztő mellett a legmagasabb hitelösszeget, így amennyiben egy alacsony kamatkockázatot szeretnénk vállalni, és a lehető legtöbb hitelre szükségünk van a lakáscél megvalósításához, akkor a 10 éves kamatfixálású hiteleket érdemes választani. A futamidő kitolásával is növelhető a felvenni kívánt hitel összege, ám nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy minél hosszabb a futamidő, annál nagyobb lesz a hitel teljes költsége.

Ezen táblázat csak természetesen tájékoztató jellegű, de ha minden hitelezési feltételnek megfelelünk, és nem rendelkezünk meglévő hitellel, akkor bizony egy nagyon jó támpontot ad a maximális lakáshitel összegét illetően. 

Ezek is érdekelhetnek:

Megérkezett minden idők legolcsóbb lakáshitele! Ne maradj le Te sem!

Kíváncsi vagy, hogy mennyi lakáshitelt kaphatsz? Itt a válasz!

Nyugdíjasként személyi kölcsön

10.000.000 Ft személyi hitel BAR listásként

Hitelfelvétel táppénz mellett

Így találhatod meg a legkedvezőbb lakásbiztosítást!

By admin