Természetesen nem ez a legfontosabb kérdés, ha egy lakáshitelről beszélünk, de ennek is bőven megvan a jelentősége annyira, hogy tájékozódjunk a témában. Nem mindegy ugyanis, hogy pontosan mikorra időzítjük a hiteligénylést, ha viszonylag rövidebb időn belül hitelre lenne szükségünk. Cikkünkben végigtekintjük a lakáshiteligénylési folyamat egyes lépéseit, és ismertetjük, hogy ezek jellemzően mennyi ügyintézési időt vesznek igénybe.

Hogyan néz ki egy lakáshitel igénylési folyamata?

Egy lakáshitel igénylése során kezdeti lépésként fel kell keresnünk a bankot, ahol személyes adatok megadása mellett az igényléshez szükséges dokumentációt kell benyújtanunk, mely alapján megkezdődhet a hitelbírálati eljárás. A dokumentáció összeállítása alapeseten mindössze néhány napot vesz igénybe. Feltéve, hogy helyesen és minden dokumentumot beadtunk. Hibásan vagy hiányosan kitöltött dokumentáció esetén ugyanis hiánypótlásra szólít fel bennünket a bank, és amíg ennek nem teszünk maximálisan eleget, addig bizony csak növekszik az ügyintézési idő.

Megfelelő dokumentáció esetén megkezdődhet a lakáshitelbe fedezetként bevonni kívánt ingatlan értékbecslése, ahol az ügyintézési idő jórészt az értékbecslő rendelkezésre állásán múlik. Amint lezajlott az értékbecslési eljárás, akkor a bank már sort keríthet a hitelbírálati folyamatra is, amely jellemzően 10-15 napot vesz igénybe. Pozitív bírálat során már szinte teljesen felgyorsulnak az események. A földhivatali jelzálogbejegyzés, a szerződéskötés és a szerződés közjegyzői okiratba foglalása együttesen csak néhány napot vesznek igénybe. Amint ezek, valamint minden további szerződéses feltétel is teljesült, akkor 2-4 munkanapon belül megtörténik a lakáshitel folyósítása.

Forrás: MNB.hu

Az MNB felmérése alapján tehát 27-41 nap egy átlagos lakáshitel ügyintézési ideje, vagyis azzal számolnunk kell, hogy dokumentumok benyújtásától számítva legelőbb kb. 1 hónappal később folyósíthatja a bank számunkra a megítélt hitelösszeget. Nem ritka azonban, hogy az ügyintézés elhúzódik, és akár másfél hónapot is igénybe vehet a teljes folyamat. Érdemes tehát ezen információk fényében időzíteni a lakáshitel igénylését, valamint beszerezni az ehhez szükséges dokumentumokat.

Hogyan gyorsítható fel a folyamat?

Sajnos nincs egyértelmű recept arra, hogy jelentős mértékben csökkentsük az ügyintézési időt. Az előbbiek alapján ugyanis látható, hogy ez a folyamat nagyon sok szereplős. Természetesen sokkal gördülékenyebbé válik a folyamat akkor, ha mint igénylő, aktívan részt veszünk a hiteligénylési folyamatban, és amint lehetséges, teljesítjük a bank kéréseit.

Ugyan nagymértékben múlik rajtunk a dolog, de van pár teljesen általános dolog is, ami alapvetően kedvezően hat a lakáshiteleket ügyintézési idejére. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetében ugyanis maximalizált a hitelbírálati és folyósítási idő mértéke. Az MFL termékeknél a hitelbírálati idő maximum 15 munkanap, míg a folyósítási határidő maximum 2 munkanap lehet. Habár ez nem egy túlságosan szűk időintervallum, mégis biztosít minket arról, hogy az ügyintézés nem húzódhat túlzóan el.

Ezen kívül az online lakáshitel igénylés és a digitalizált folyamatok tudják nagyban gyorsítani a szükséges folyamatokat. Sőt, azzal, hogy nem kell személyesen megjelenünk több alkalommal a bankfiókban vagy a földhivatalban, mi is rengeteg időt takaríthatunk meg. A koronavírus járvány okozta lezárások pozitív hozadéka, hogy az ügyintézési teendők egyre nagyobb mértékben elvégezhetők online formában is, ami a személyes kontaktusok csökkentése mellett, gyorsabb és hatékonyabb ügyintézéssel is jár. 

 

Ezek is érdekelhetnek:

Megérkezett minden idők legolcsóbb lakáshitele! Ne maradj le Te sem!

Kíváncsi vagy, hogy mennyi lakáshitelt kaphatsz? Itt a válasz!

Nyugdíjasként személyi kölcsön

10.000.000 Ft személyi hitel BAR listásként

Hitelfelvétel táppénz mellett

Így találhatod meg a legkedvezőbb lakásbiztosítást!

By admin