Sokak számára a lakáshitel egyet jelent valamilyen lakáscél megvalósításával. Legyen szó lakásvásárlásról, építésről, felújításról, bővítésről vagy korszerűsítéséről, a lakáshitelek minden lakáscél esetében valódi megoldást nyújtanak, ha finanszírozásra van szükségünk. Kevesebben tudják azonban, hogy egy lakáshitel nem csak célhoz kötött lehet, hanem szabad felhasználású konstrukció is létezik. Így nem a személyi kölcsönök az egyetlenek, melyek szabad felhasználású hitelkonstrukciót jelentenek. A szabad felhasználású lakáshitelek ráadásul számos tekintetben versenyképesebbnek bizonyulnak a személyi kölcsönökhöz képest, melyek bizonyos értelemben meglehetősen korlátolt termékek.
Miért is korlátoltak a személyi kölcsönök?
Nagyon fontos leszögezni, hogy a saját maga nemében a személyi kölcsönök roppant hasznosak lehetnek a gyors ügyintézés, online hiteligénylés, kényelem és szabad felhasználás miatt, mindezt ráadásul fedezet nélkül igényelhetjük. Mégis van több olyan tényező, amelyek miatt nagyon limitáltak a személyi kölcsönök:
- hitelösszeg: a személyi kölcsönök keretében maximum 10 millió Ft-hoz juthatunk hozzá
- futamidő: maximum 10 év futamidejű szerződést köthetünk
A gyakorlatban azonban a bankok jellemzően 8 millió Ft-ig nyújtanak hitel maximum 8 év futamidő mellett, mindössze néhány hitelintézet kínálatában érhető el a maximális hitelösszeg és a maximális futamidő. Habár csak két tényező teszi korlátolttá a személyi kölcsönöket, éppen ezek határozzák meg alapjaiban a hitelügyletet. Akinek 10 millió Ft feletti hitelösszegre lenne szüksége nem tudja kizárólag személyi kölcsönből finanszírozni a kiadásait. Többen a futamidő kitolásával szeretnék csökkenteni havi törlesztőrészletüket, ám a futamidő kitolása is jelentős korlátokba ütközhet. A személyi kölcsönök kamatára is van egy jegybanki korlát, ezt viszont kicsit sem szűk. A személyi kölcsönök maximális THM értéke 24% + az aktuális jegybanki alapkamat lehet, így nem véletlen, ha olyan ajánlatokkal találkozunk, melyeket 25% feletti THM mellett kínálnak.
Mitől lesznek a szabad felhasználású lakáshitelek különlegesek?
A szabad felhasználású lakáshitelek keretében felvett összeg értelemszerűen szabadon felhasználható, nincsenek lakáscélhoz kötve. Ráadásul itt a személyi kölcsönök esetén érvényes korlátok is jóval magasabb szinten vannak meghúzva, emiatt szinte bárki képes lehet az általa kívánt összeg felvételére. Szabad felhasználású lakáshitelek esetében
- a hitelösszeg jellemzően 1-40 millió Ft között mozog, de akár 100 millió Ft is elérhető a bankok kínálatában
- a magasabb hitelösszeg mellé hosszabb futamidő is párosul, akár 25-30 évre is kérhetjük a hitel törlesztését.
Ezek alapján látható, hogy a felveendő hitelösszegnek nem az elméleti maximális hitelösszeg fog gátat szabni, hanem a saját jövedelmi helyzetünk. Tehát a szabad felhasználású lakáshitellel biztosan lehetőségünk nyílik a jövedelmi helyzetünknek megfelelő maximális hitelösszeget felvenni, melyet aztán szabadon, kötöttségek nélkül használhatunk fel.
A legnagyobb előnyt azonban még nem is említettük. Az ingatlanfedezet bevonása miatt ugyanis a szabad felhasználású lakáshitelek sokkal biztonságosabb hitelek a bank számára a személyi kölcsönökhöz képest, így alacsonyabb kamatok mellett is kínálják azokat. Amíg jellemzően a legkedvezőbb személyi kölcsön ajánlatokat 7-8%-os kamattal kínálják a bankok, addig a szabad felhasználású lakáshitelek már 4-5%-os kamattól kezdődően is elérhetőek. Hogy mit jelent ez számszakilag? Már egy 3 millió Ft összegű és 5 év futamidejű személyi kölcsön is szabad felhasználású lakáshitel között is kb. 300-400 ezer Ft van teljes visszafizetésben. Magasabb összegek esetén pedig több mint 1 millió Forint is lehet az eltérés!