A lakáshitel felvétele során elsődleges szempont, hogy milyen célból igénylünk hitelt. A felhasználási módja szerint ugyanis számos lakáshitel fajták léteznek, melyek ugyan széleskörű lehetőségeket biztosítanak a hiteligénylők felé, ugyanakkor nagyon fontos, hogy megfelelő típust válasszunk, a felvett hitelösszeget ugyanis a hitelcélnak megfelelően használhatjuk fel. Cikkünkben megmutatjuk, hogy a lakáshiteleknek mélyes széles skálája érhető el a bankok kínálatában.
A lakáshitelek fajtái
A lakáshiteleknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg felhasználásuk szerint: szabad felhasználású és célhoz kötött lakáshitel. Az alábbiakban mutatjuk be részletesen az egyes hiteltípusokat.
Célhoz kötött lakáshitel
Amennyiben lakáshitelről beszélünk, akkor elsődlegesen ez a típus jut eszünkbe. Ezen hitelek kötődnek ugyanis egy lakáscél megvalósításához. Ahány lakáscél, annyiféle hiteltípus. Érdemes ezért alaposan átgondolnunk, hogy pontosan milyen célból szeretnénk lakáshitelt felvenni, ez ugyanis a kulcsa annak, hogy minél személyre szabottabb és kedvezőbb ajánlatot kaphassunk. Ezen túl természetesen a hitelösszeg felhasználását is a szerződéses hitelcélnak megfelelően kell tudnunk igazolni a bank felé.
A célhoz kötött lakáshiteleken belül is számos hitelfajtát különböztetünk meg a felhasználási cél szerint:
- vásárláshoz vagy építéshez: ide tartozik az új vagy használt lakás vásárlása, építkezés
- bővítéshez vagy korszerűsítéshez: lehet szó lakásfelújításról, lakásbővítésről (például: új szoba kialakítás, alapterület növelés) vagy otthonunk korszerűsítéséről (szigetelés, közművesítés, modernizálás, energiahatékonyság növelő fejlesztések)
- hitelkiváltáshoz
Az utolsó hitelcél kicsit eltér az előző kettőtől, hiszen ebben az esetben már nem egy újabb lakáscél áll a hitelfelvétel hátterében, hanem a meglévő drága hitelünk kiváltása egy olcsóbb konstrukcióra. A változó piaci környezetben érdemes meghatározott időközönként (évente legalább egyszer) felülvizsgálnunk meglévő hitelünket, és fontolóra venni a hitelkiváltás lehetőséget. Egy tudatos pénzügyi döntéssel ugyanis akár több millió Ft-ot is spórolhatunk teljes visszafizetéssel.
Szabad felhasználású lakáshitel
Sokak számára meglepetésként hangzik, hogy létezik olyan lakáshitel, amelynek felhasználása nem lakáscélhoz kötött, pedig igen. A szabad felhasználású hitelkonstrukciók keretében felvett összeg éppen ugyanolyan szabadon használható fel, mint egy személyi kölcsön. Ennél azonban sokkal kedvezőbb konstrukcióról beszélhetünk, a személyi kölcsönök ugyanis hitelösszegüket és futamidejüket tekintve nagyon korlátolt termékek. Ez alatt azt értjük, hogy egy személyi kölcsön konstrukció keretén belül maximum 10 millió Ft-ot vehetünk fel maximum 10 éves futamidőre. Egy szabad felhasználású lakáshitel ennél sokkal nyitottabb, ugyanis akár 100 millió Ft-ot is felvehetünk jellemzően maximum 25-30 éves futamidőre. Ezen hiteltípusnál már többnyire a jövedelmi helyzetünk szab gátat az elméletileg maximálisan felvehető hitelösszegnek.
A szabad felhasználású lakáshitelek további előnye a személyi kölcsönökkel szemben, hogy jelentősen alacsonyabb kamatok mellett érhetők el. Ennek az oka ugyanis, hogy lakáshitel révén kötelező ingatlanfedezet bevonása a hitelbe, ám ez sokkal nagyobb biztonságot jelent a bank számára abban a tekintetben, hogy nem szenved el veszteséget az adott hitelügyleten. Az alacsonyabb kockázat pedig alacsonyabb kamattal is jár, aminek nem is elhanyagolható hatása van a hitel költségeire. Egy azonos összegű személyi kölcsön és szabad felhasználású lakáshitel között ugyanis legalább több százezer Ft, de akár 1 millió Ft is lehet teljes visszafizetésben.
Tipp: Amennyiben szabad felhasználású hitel felvételében gondolkozol és rendelkezel bank által elfogadott ingatlanfedezettel, akkor személyi kölcsön mellett érdemes a bankok szabad felhasználású lakáshitel kínálatában is körültekintened.
Zárószóként érdemes elmondanunk, hogy az igénylés előtt már fontos tisztában lennünk azzal, hogy a felsorolt lakáshitel fajták közül melyiket fogjuk igénybe venni, ez segíthet az ügyintézés dinamikáján, illetve mi is pontosan tudjuk majd, hogy milyen hitel után vállaljuk a kötelezettséget.
Kapcsolódó cikkek:
Nyugdíjasként személyi kölcsön